A hideg testű Rómeó és az ő Júliája
Az Alkonyat című film szerelmespárját nem a halál, hanem inkább az élet választja el egymástól...
Az alkonyat sikere könyvben
Stephenie Meyer Az Alkonyat című regénysorozata adja a film kiindulópontját, és vetíti előre a film-sorozat lehetőségét. Amerikában őrületes siker volt - és még mindig - a könyv. 30 hete vezeti a New York Times bestseller listáját, azonban igazi sikereket a fiatalok körében ért el. Ezért jelenhetett meg a Teen People szerkesztői ajánlójával, valamint az Amerikai Könyvtárak Szövetsége beválasztotta a legjobb tíz, fiataloknak szóló irodalmi mű közé. A regényt eddig húsz nyelvre fordították le, többek között magyarra is.
Egy halhatatlan szerelme
Bella a napsütötte Phonix-ből költözik az állandóan felhős Forks-ba. Önfeláldozó módon lehetőséget teremt édesanyjának, hogy újdonsült baseball szerelmével szabadon utazhasson, míg ő édesapjával próbálja rendbe hozni a kapcsolatát. Új környezet, új iskola, új barátok és egy különleges fiú... Ma már nagyon nehéz olyan problémát találni, amely két fiatal szerelmest tényleg elválaszthat egymástól. Azonban a fantázia, a hiedelmek világa még mindig tartogat megoldásokat! Bella Swan és Edward Cullen kapcsolata megszeg minden szabályt: emberit és e világon túlit is. Hiszen halandó és vámpír szerelme soha nem teljesedhet be...
Szoft-vámpír
A film amolyan szoft fantasy tini környezetbe ágyazva. A két szerelmes közt soha ki nem bomló szerelem a "plátói szerelem" mítoszát is feléleszti. Abban a korban, amikor a Hangyák a gatyában és társai produkciói másról sem szólnak, mint a testi szerelem megtapasztalásáról. Az alkonyat szereplői kicsit idősebbek, mint Shakespeare főhősei, ők már az érettségire készülnek. Mégis az egymás iránt érzett vonzalom valamint az ezzel együtt járó felelősség és komolyság, az angolszász szerző tinédzser szerelmeseit idézi meg. A célközönség "korhatárossága" valamint a fantasy műfajnak megfelelően a főhős szájszéléről nem csöpög vér. S a napfényt sem azért kell kerülnie, mert esetleg porrá égne, hanem mert mindenki számára láthatóvá válna gyönyörűen - gyémántosan - csillogó bőre. Hiába vámpír, a foghagyma nincs rá különösebb hatással, és állati külsőt és vérszívó fogat sem növeszt. Minden, ami durva és csúnya a vámpír-mítoszokban, az kimarad az Alkonyatból.
Vegetarianizmus és humor
Az alkonyat egyik legmegkapóbb erénye az a finom humor, mely átszövi az egész filmet. A legjobb példa erre, amikor a fiú elviszi a lányt bemutatni saját vámpír-családjának. Őrölt sütés-főzés folyik a konyhában, annak ellenére, hogy a vacsorán csak egy "étkező" vendég lesz. Finom poénok árnyalják a különbséget a halandók és a vámpírok étkezési szokásai között. Nagyszerű szójátékok születnek az eltérésekből és a táplálék-lánc különböző fokain betöltött szerepekből. Szórakoztató párbeszédek világosítanak fel bennünket az állandó tofu fogyasztó és a vegetáriánus-vámpír hasonló éhség érzetéről.
Jó és rossz vámpírok
Bár elsőre furcsának tűnhet, de a vámpírok erkölcsi érzéke - valamint természetfeletti feletti képességeik is - igen eltérőek. Így a film üldöző-menekülő vonala nem abból fakad, hogy minél közelebb kerülnek egymáshoz a szerelmesek, a fiú annál nehezebben irányítja a benne fortyogó vad ösztönöket, melyeket a lány illata hív elő. A problémát sokkal inkább egy emberi erkölcsökkel nem rendelkező vámpír-csapat feltűnése okozza. Ezzel Az interjú a vámpírral című film problematikája új színezetben jelenik meg Az alkonyatban.
Dark, gothic, vámpír
A film zenéjét olyan együttesek határozzák meg, mint a Muse, a Linkin Park és a Paramore. Érdekesség lehet, hogy a főszereplő vámpír fiút alakító Robert Pattinsontól is helyet kapott egy dal a filmben. Minden esetre az együttesek jól mutatják, hogy a film jócskán merít a zene sötétebb oldaláról is. Ugyanez figyelhető meg a film fényképezésében is. A normális, halandó élettől eltérően, a vámpírok világa kicsit elemeltebb. Ennek egyik jellegzetessége, a nagyon fehér alapozót használó vámpírok jelenléte, akik szakítva a kommersz felfogással, nem feketében, hanem ezúttal fehérben járnak.
Summa
Bár a film jó ritmusban használja a műfajt meghatározó kliséket, mégsem tud igazán nagy élményt nyújtani. A vizuális megjelenítés inkább a gyönyörködtetést elégíti ki, mintsem az elrémisztést. A film megnézése után, nincs az a józan halandó, aki ne akarnak azonnal vámpírrá változni. A filmben megfogalmazódó problémák nem újak, feltevésük még csak nem is újszerű, így a megválaszolásuktól se várjunk túl sokat...
Kinek ajánljuk?
- Gimiseknek.
- Vámpíroknak.
- Mítosz-rajongóknak.
Kinek nem?
- Irodalom tanároknak.
- Vérszegényeknek.
- Scallynak és Murdernek.
8/10
Port.hu
Vámpírkrónikák
Kicsit tartottam a tini lányok kedvenc vámpírtörténetének filmes feldolgozásától, de az felülmúlta várakozásaimat. Az Alkonyat bár néhol a giccs határmezsgyéjén egyensúlyoz, izgalmas és szórakoztató film, melyet nem csak lányoknak merek ajánlani.
A Stephenie Meyer azonos című regényéből készült Alkonyat két fiatal szerelmét meséli el - a Buffyn és Angelen nevelkedett generációnknak bizonyára nem jelent meglepetést, hogy egyikük vámpír. Bella (Kristen Stewart), aki most költözött apjához (Billy Burke), hamar összekavarodik a félelmetesen jóképű, de halott sápadt Edwarddal (Robert Pattinson). A helyzet amúgy sem egyszerű, de egy az Edward családjával szemben emberi vérre szomjas vámpírcsapat felbukkanása csak még inkább megnehezíti - olyannyira, hogy végül már a puszta túlélés a tét.
Catherine Hardwicke szerencsére nem engedett a csábításnak, és még időben visszafogta a gejllovakat, egy-két túladagolt jelenettől eltekintve a romantika, a kaland és a humor kellemes egyensúlyban van a filmben. A színészek megválasztásával sem nyúlt mellé. A Bellát alakító mindössze 18 éves Kristen Stewart igazi veterán, a Pánikszobából vagy az Út a vadonba című filmekből lehet ismerős. Játéka természetes, de úgy érzem, lenne még mit kihoznia magából. A hősszerelmes karaktere ezúttal a korábban Harry Potter mellett Cedric Diggoryként látott Robert Pattinsonnak jutott. Hát bizony, vannak olyan férfiak, akiknek remekül áll a szenvedés - ő is egy közülök. Bár még csak 22 éves, sokkal idősebbnek tűnik (egy jó ideje 17 éves vámpírnál el is kell egy kis érettség), így Zac Efronnal ellentétben a tinikorból kinőtt hölgyek szimpátiájára is igényt tarthat. A két apa mellékszerepeiben Billy Burke és Peter Facinelli hoznak meggyőző alakítást.
A film Amerikában 70 millió dollárt meghaladó eredménnyel nyitott, melynek sikerén felbuzdulva a Summit Entertainment bejelentette, hogy ők viszik vázonra a regénysorozat második kötetét, a New Moont is. Addig itt van nekünk az első könyv immáron magyarul és a filmvásznon is.
Filmtekercs.hu
Vérszegény az új tini vámpírfilm
Az Alkonyat romantikus vámpírfilmnek lett beharangozva. Romantikában túlteljesített, a vámpíros részt viszont alig bontotta ki: a vérszívó-klánok közti harc többet érdemelt volna néhány összetört tükörnél.
Még el sem fogytak a megfilmesíthető Harry Potter-regények, máris itt a tinédzserek millióit meghülyítő Alkonyat, varázslótanoncok helyett szerelmes diákvámpírokkal. Stephanie Meyer első Alkonyat-kötete 2005-ben jelent meg. A több száz éves, de tizennyolcnak kinéző, örökös gimibe járásra kárhoztatott vámpír, és a különc tinilány szerelméről szóló könyv milliós példányszámban fogyott, harmincadik hete vezeti a New York Times bestseller listáját, és már három folytatást is kapott.
Tinédzserek közt élő, halandóba szerelmes vámpírt nem most látunk először filmben: a 87-es Elveszett fiúkban Joel Scumacher például jó arányban vegyítette a romantikázást a vérszívók éjszakai portyáival, de az első Alkonyat kötetet adaptáló Catherine Hardwicke-nek ez most nem sikerült. A romantikázás elveszi a játékidő jelentős részét, túl sokáig odázzák a beteljesülést, mégha ennek oka is van: az új suliba kerülő lány (Kristen Stewart) vére igazi ínyencfogás lenne egy kizárólag állatokat gyilkoló vámpírnak (Robert Pattinson).
De nemcsak az éjszakai portyák szorulnak háttérbe. A főszereplő vámpírcsaládot sem ismerhetjük meg: extrém a frizurájuk, terepjáróval járnak iskolába, és mindig belassul a jelenet, ha feltűnnek a színen, de ez nem elég. A látványos vámpírcsatának meg a felét nem látjuk, pedig szétvernek benne egy egész balettintézetet, de az ájuldozó főszereplő lány szemszögéből lemaradunk a fejletépésről, meg a vesztes vámpír elégetéséről. A legnagyobb kihagyott ziccer mégis a vámpírcsalád baseballmeccse, ahol a vérszívó képességek helyett is csak a főszereplő sebességőrületére koncentráltak. A játékidőt a tiniszerelem Klónok támadása legrosszabb pillanatait idéző, fűben üldögélős jelenetei viszik el.
A szerelmes vámpírt alakító Robert Pattinson korábban már a Harry Potter-filmekben is szerepelt, mint kviddicssztár. Most csak annyi volt a feladata, hogy szúrósan nézzen a vámpírsminkben, ezt jól csinálta. Az autók megállítását meg a fák felett repkedést elintézték a speciális effektesek.
A kameramunka abszolút profi. A készítők csak a kék, zöld és szürke árnyalatokat hagyták meg: a sötétzöld fenyőket, kékes ködöt, meg a szürke esőt. Itt jó kontraszt, hogy a főszereplő szivárványszínűen csillog a napfényben, mert a vámpírok ilyenkor ugye általában elégnek, vagy szétfolynak.
A hegyekben eldugott város legjobb karaktere a steak-zabáló, vadászpuskás seriff (Billy Burke), aki küzd az apaszereppel, mert a karrierista feleség 15 év különélés után hirtelen az ő nyakába varrja tinédzser lányuk nevelését. A kisváros sok jelenetben panoptikumhoz hasonlít: beszélnek a halakról, de senkit nem látunk pecázni, hamburgert rendelnek, de senki sem harap bele, a helyiek sörrel felszerelkezve, közösen akarnak meccset nézni, de nincs is tévézúgás a háttérben. Ha nem is direkt lett ilyen Twin Peaks-es, azért ez erősíti a thrilleres hatást: 6 pont a 10-ből.
Index
|